Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Łodzi – pomnik w parku na Zdrowiu w Łodzi, po północnej stronie ulicy Konstantynowskiej, odsłonięty w 1975 roku.
Wcześniej w tym miejscu stała Kolumna Rewolucjonistów odsłonięta 1 maja 1923 roku, upamiętniająca straconych rewolucjonistów z 1905–1907 roku, którzy zostali w tym miejscu pochowani. Kolumna zniszczona została przez niemieckich okupantów w 1939 roku.
Powstanie łódzkie, zwane również „czerwcowym” – pierwsze w Imperium Rosyjskim powstanie zbrojne robotników (22-24 czerwca) w trakcierewolucji 1905 roku. Obok charakteru społecznego miało zarazem charakter niepodległościowy.
- 22 czerwca wieczorem wybuchło powstanie zbrojne. Na ul. Wschodniej powstańcy zaatakowali kompanię piechoty i pół sotni kozaków;
- nocą z 22 na 23 czerwca na ulicach Łodzi wzniesiono ponad 100 barykad. Do pacyfikacji skierowano sześć pułków piechoty, dwa pułki kawalerii oraz pułk kozaków. Najbardziej krwawe walki miały miejsce na barykadach wzniesionych na rogu ulic Wschodniej i Południowej, ul. Północnej, w okolicach szosy rokicińskiej oraz w parku Źródliska. Źródła podają, iż tego dnia na pewno zginęło 160 osób];
- w dniu 24 czerwca padły ostatnie barykady (na ul. Wschodniej oraz w parku na Źródliskach).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz